O emocjach w świecie dziecka

Nie jest łatwo czuć złość, smutek czy żal. Nie łatwo też rozpoznać, czy to co czuję to radość, ekscytacja czy nadzieja. O tym że, każdemu z nas towarzyszą różne emocje, nie trzeba nikogo przekonywać. Warto jednak zastanowić się nad tym co w nas wywołują i jak wpływają na nasze zachowanie oraz obraz samego siebie. Szczególnie istotna wydaje się umiejętność rozmowy o emocjach z dziećmi. Ośrodek Adopcyjny w Rzeszowie serdecznie poleca serię książek autorstwa Matildy Rose i Tima Budgena, które w sposób prosty i przyjazny każdemu dziecku pozwolą poznać różne emocje i uświadomić sobie, że każdy ma prawo je czuć. W magicznym i bajkowym świecie Wróżkowa - w Migotkowie pod Liśćmi Fasoli, stoi Sklepik Pani Łapki z Magicznymi Zwierzątkami. To coś więcej niż miejsce z uroczymi stworzeniami. To bezpieczna przestrzeń, w której każde dziecko może przejrzeć się jak w lustrze i zrozumieć, co czuje. Każdy bohater serii uosabia konkretną emocję i wyzwania jakie są z nią związane. Magiczne stworzenia nie są idealne: miewają gorsze dni, boją się ciemności lub czują się niepewnie. Dzięki temu dziecko przestaje postrzegać trudne emocje jako coś „złego” i zaczyna widzieć w nich naturalną część życia. Książki te pokazują, że kluczem do szczęścia nie jest posiadanie magii, lecz umiejętność słuchania innych. To subtelna lekcja empatii, która pokazuje najmłodszym, że dbanie o uczucia drugiego człowieka (lub zwierzątka) buduje najsilniejsze więzi. Wspólny przekaz płynący z opowieści to: „Jesteś wyjątkowy dokładnie taki, jaki jesteś”. Autorzy przekonują, że popełniane błędy są częścią nauki, a prawdziwa moc płynie z akceptacji własnych niedoskonałości. Kolorowe, pełne ciepła ilustracje dodatkowo łagodzą lęk przed nieznanym, sprawiając, że nauka o emocjach staje się dla dziecka radosną przygodą. Mogą być też pomocą do rozmowy z dzieckiem o tym co czuje, co go cieszy lub martwi. Należy pamiętać, że w takiej rozmowie nie ma złych odpowiedzi. Celem zaś jest pokazanie dziecku, że wszystkie emocje – nawet te trudne jak strach czy złość – są ważne i można o nich bezpiecznie rozmawiać.